Chiny czarują swoją kulturą, jedną z najstarszych na świecie, wspaniałymi zabytkami oraz bogatą historią. Dodatkowym atutem tego kraju jest ukształtowanie terenu – góry, obszary pustynne oraz piękne plaże ulokowane nad wodami Morza Chińskiego mogą zachwycić nawet najbardziej wybrednych podróżników.

Do Chin najlepiej wybrać się wiosną lub też jesienią, bowiem wtedy pogoda jest najbardziej przyjemna, temperatury są umiarkowane i nie trzeba obawiać się ogromnych upałów. To moment w którym na południowo-wschodnim wybrzeżu ustają opady deszczy monsunowych, a w głębi kraju minęły już najbardziej gorące dni lub jeszcze nie nadeszły.

Najlepszymi środkami komunikacji wewnątrz kraju są niewątpliwie metro, autobus oraz rower. Można też skorzystać z samolotu, jednakże wtedy warto przygotować się na większy wydatek. Stosunkowo tanie są taksówki, trzeba jednak zadbać o to, by przed kursem ustalić cenę oraz poprosić o włączenie taksometru po wejściu do środka.

Wybierając się do Chin warto zarezerwować sobie więcej czasu, by móc poznać chociaż część atrakcji tego kraju. Wyprawa 10-dniowa umożliwia zobaczenie tego co może być spokojnie uznane za esencję Chin. Jednym z takich miejsc jest stolica Chińskiej Republiki Ludowej, czyli Pekin. Zachwyca on kompleksem pałacowym, który wpleciony jest w nowoczesne drapacze chmur i wieżowce. Kompleks ten zwany Zakazanym Miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obejmuje ponad 800 pałaców oraz innych budowli wartych odwiedzenia.

Cudownym miejscem, zwłaszcza dla miłośników przyrody, okażą się zapewne Góry Tianmen. Można je odnaleźć w Parku Narodowym Gór Tianmen w prowincji Hunan. Znajduje się tu także najwyżej położona grota na świecie, okno skalne zwane „Bramą do nieba”. Przeprawa do niej nie jest łatwa, lecz warto się postarać, o czym przekonało się już miliony turystów, którzy odwiedzają rok rocznie to miejsce.

Chiny to także malownicze miasteczka pełne urzekających widoków. Jednym z nich jest Yangshuo. Można się tu poczuć jak w bajce pośród wzgórz krasowych o finezyjnych kształtach i odpocząć spacerując i chłonąc piękno tego miejsca lub podczas eskapady rowerowej.

W Chinach odnaleźć warto również miejsce zwane ósmym cudem świata czyli Armię Terakotową. To aż 7500 wyjątkowych figur, które przedstawiają oficerów, żołnierzy oraz konie. Posągi są naturalnej wielkości i od 1987 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Nie można zapomnieć także o Wąwozie Skaczącego Tygrysa, który znajduje się w prowincji Yunnan około 60 kilometrów na północ od miasta Lijiang. Tutaj przepływa również słynna rzeka Jangcy, a wąwóz ulokowany jest między Górą Haba i Śnieżną Górą Nefrytowego Smoka, czyli niesamowitymi pięciotysięcznikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *