Turcja to kraj, który czaruje orientalną kulturą, pełną zabytków i ciekawych miejsc. Piękne plaże, ciepłe morze i egzotyczna roślinność zachwycają turystów z całego świata. To idealne miejsce zarówno dla tych, którzy kochają zwiedzać jak i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez odpoczynku pośród złotego piasku i gorącego słońca.

Najlepszą porą na odwiedzenie tego kraju jest wiosna lub jesień, bowiem w sezonie, który trwa od połowy czerwca do połowy września można spodziewać się nie tylko niezwykle gorących dni, lecz również ogromnych cen i tłoku. Poza miesiącami letnimi zaś pogoda nadal jest wspaniała, ceny nie takie wysokie, no i nie trzeba obawiać się komarów, które mogą uprzykrzyć życie latem.

Poruszając się po Turcji można skorzystać z wypożyczalni, bowiem honoruje się tu polskie prawo jazdy. Warto jednak uważać na drogach, bowiem kierowcy często łamią przepisy drogowe. Świetnym środkiem transportu jest także autobus, który zazwyczaj jest komfortowy, a przejazdy są raczej tanie. Pamiętać należy, że autobus zatrzyma się w miejscu, o które poprosi się kierowcę.

W Ankarze i Istambule można poruszać się metrem lub też metrobusem, czyli ekspresowym autobusem, który zatrzymuje się tylko na kilku stacjach, co pomaga w uniknięciu korków. W Turcji można także poruszać się samolotami, ceny za loty często są bardzo niskie, a podróż taka jest niewątpliwie najbardziej komfortowa.

Wybierając się do Turcji na 10-dniowe wakacje przede wszystkim warto zobaczyć Błękitny Meczet w Istambule. To niesamowita i niezwykle ogromna świątynia, która fascynuje turystów z całego świata. Jej nazwa wzięła się od kafli w kolorze błękitnym, które zdobią jej wnętrze.

Równie ważnym zabytkiem, które można zobaczyć w tym mieście jest Hagia Sofia. To jedna z największych budowli na świecie. Inna jest nazwa to „Świątynia Mądrości Bożej”. Jej kopuła ma wysokość 62 metrów i średnicę 33 metrów, a w jej wnętrzu czeka równie ciekawa fontanna oczyszczenia.

Miłośnicy historii na pewno odnajdą swój raj w Efezie, miejscu, które dzięki licznym pracom archeologicznym jest obecnie uznane za jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych. Ponadto w pobliżu miasta znajdują się ruiny Artemizjonu – jednego z siedmiu cudów świata.

Warto także wybrać się do Kapadocji, w której koniecznie należy zobaczyć Park Narodowy Goreme. Znajduje się tu aż 350 wykutych w skale kościołów i kapliczek. Najpiękniejsze z nich zaś to niewątpliwie Kościół Węża, Klasztor Panien raz Kościół Świętej Barbary.

Na odkrycie czeka także Troja, czy też Antalya – stolica Riwiery Tureckiej. Nie sposób zapomnieć również o świętej górze czyli Ararat, na której według legendy miała osiąść Arka Noego. Turcja jest niezwykła, a to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów decydujących się na spędzenie tu wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *