Szkocja to przede wszystkim piękna przyroda, ciekawe zabytki oraz zapadające w pamięć krajobrazy. Kraj ten zachwyca swoją architekturą, interesującą historią i miastami pełnymi atrakcji. Można tu godzinami spacerować i cieszyć się widokami, a także jedyną w swoim rodzaju atmosferą. Niewątpliwie największą atrakcją Szkocji są zamki.

W kraju tym klimat jest tak zróżnicowanego i zmienny, że trudno określić idealny czas na przyjazd. Niemniej warto tu zawitać wiosną bądź też z początkiem jesieni. Wtedy bowiem najłatwiej trafić na słoneczną pogodę i dni, w których nie będzie deszczowo.

Sieć komunikacyjna pomiędzy poszczególnymi miastami jest dobrze rozwinięta. Poruszanie się po Szkocji jest łatwe, tanie i wygodne. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tu jazda po lewej stronie ulicy, a wybierając się na dłuższą przejażdżkę autobusem czy pociągiem nie można liczyć na żadną ulgę, więc na dłuższych dystansach może się to okazać dosyć drogie.

Szkocja zachwyca przede wszystkim swoją stolicą – Edynburgiem. Bywa on nazywany Atenami Północny, a to przez wzgląd na posiadanie aż 4 tysięcy zabytkowych obiektów. Wybierając się więc do Szkocji na 10 dni jak najbardziej można je spędzić właśnie tutaj. Na turystów czekają tu bowiem takie atrakcje jak pałac Holyrood z zamkiem edynburskim czy Fontanna Czarownic. Poza tym tutejsza architektura wiktoriańska zachwyca, a najstarsze budynki pochodzą z początków XVII wieku.

Najbardziej znane i malownicze ruiny w kraju można zaś odnaleźć w Melrose Abbey, a słynne jezioro Loch Ness czeka na zwiedzających w Great Glen. Tutaj także znajduje się XII wieczny zamek Urguahrt i choć obecnie jest w ruinie to jednak wciąż zachwyca swoją burzliwą historią oraz otaczającymi go pięknymi krajobrazami.

Szkocja to także jedna z najpiękniejszych wysp na świecie – Skye. Błękitne jeziora, majestatyczne Cuilliny, fioletowe wrzosowiska oraz bujna, zielona trawa, która porasta tutejsze skały potrafią zauroczyć nawet w czasie deszczu. Stolicą wyspy jest Portree posiadająca niezwykle urokliwą przystań, w której można odpocząć i skosztować świeżej ryby.

Warto także odwiedzić Dolinę Łez czyli Glen Coe. To raj dla tych, którzy kochają wspinaczkę i piesze wędrówki. Górskie szczyty takie jak Buachaille Etive Mor, Munro’s, Beinn Fhada, Gearr Aonach czy Aonach Dubh zachęcają do tego, by zobaczyć świat z większej wysokości, a cała dolina do odpoczynku i relaksu.

Szkocja to kraj pełen tajemnic i malowniczych miejsc. Można tu zapomnieć o wszystkich problemach i rzeczywiście odetchnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *