Gruzja

Gruzja

Gruzińskie klimaty

Podobno Gruzini darzą sympatią Polaków - sprawdźmy!

Gruzja jest krajem szczególnie polecanym miłośnikom przyrody, aktywnego trybu życia, historii, a także wszystkim tym, którzy pragną niezapomnianych wrażeń i cudownego odpoczynku. To niezwykle ciekawy kierunek oferujący liczne zabytki (wiele z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), cudowne górskie szczyty oraz piękne wybrzeże Morza Czarnego.

Będąc w zachodniej Gruzji warto odwiedzić Kutaisi, zwłaszcza jeśli ma się ochotę poznać bliżej historię tego miejsca i całego kraju. Znajduje się tu wiele zabytków, takich jak Monastyr Gelati czy Katedra Begrata, a ciekawostką jest fakt, że kiedyś miasto to było stolicą Imperium Abchaskiego oraz królestwa Imeretii.

Na terenie Gruzji znajduje się wiele skalnych miast, a jednym z nich jest Wardzia, w którym można podziwiać klasztor wyżłobiony w zboczu góry Eruszeli. Stolicą państwa zaś jest Tbilisi, które leży na stokach Kaukazu Małego. Warto tu zwiedzić Stare Miasto oraz twierdzę Narikala pochodzącą z III wieku.

Do Gruzji najlepiej wybrać się wczesną jesienią lub wiosną, wtedy bowiem nie ma tłumów, ceny są niższe, jest ciepło i przyjemnie. Dostać się tu można samolotem, co jest nie tylko najwygodniejszym, ale i niejednokrotnie najtańszym sposobem.

Do Gruzji kursują także pociągi z Kijowa i paru innych miast na Ukrainie, do których można się dostać z Polski tym samym środkiem transportu lub też autobusem. To opcja polecana osobom pragnącym zobaczyć też inne kraje i posiadającym większą ilość czasu. Przygoda bowiem zaczyna się wtedy już w drodze.