Malta

Magia malowniczego krajobrazu, piaszczyste wybrzeże z turkusową wodą oraz ciepły klimat sprawiają, iż położona na Morzu Śródziemnym Malta, to idealny kierunek na wczasy dla osób szukających chwili relaksu wśród egzotyki.

Malta - plaże, atrakcje, co warto zobaczyć na miejscu

Znajdująca się pomiędzy Sycylią a północną Afryką Malta to małe państwo, w którego skład wchodzą, należące do Archipelagu Maltańskiego wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto oraz wyspy św. Pawła i Filfla. Łagodny śródziemnomorski klimat zapewnia zimą temperatury w okolicach 14 stopni, zaś latem słupek rtęci sięga zazwyczaj 32 kreski. Najlepszym okresem na podróż, dla osób preferujących bierny wypoczynek na plaży i kąpiel w morzu, są miesiące od czerwca do września, zaś turyści zainteresowani zwiedzaniem Malty powinni zaplanować swój urlop w maju lub październiku.

Miłośników słonecznych kąpieli z pewnością zadowoli przepiękna plaża Armier Bay, kuszącą białym miękkim piaskiem i lazurową wodą. Egzotyczne plamy oraz niezwykły krajobraz sprawiają, iż można się tutaj poczuć jak w raju. Na uwagę zasługuje także, znajdująca się na północy wyspy, Golden Bay, która słynie z niezwykle czystej, krystalicznej wody.

Osoby pragnące odkryć tajemnice, drzemiące w murach maltańskich zabytków, znajdą na wyspie kilka wartych odwiedzenia miejsc. Dużą popularnością cieszy się miasto Valletta, zbudowane przez zakon joannitów, które uznawane jest za symbol zwycięstwa nad Turkami. Do najpiękniejszych miejsc w Vallettcie zaliczyć należy m.in. Pałac Wielkich Mistrzów, gdzie mieści się dziś parlament oraz siedziba prezydenta Malty. W przeszłości obiekt stanowił zaś rezydencję zakonu. Miłośnicy zwiedzania powinni się również wybrać do wspaniałego Muzeum Archeologicznego, w którym zobaczyć można okazałą kolekcję kamiennych narzędzi, ceramiki, rzeźby oraz wyposażenia grobowców z czasów Imperium Rzymskiego. Niezwykłą atrakcją może być także wizyta w katedrze św. Jana, wybudowanej pod koniec XVI w. Obiekt był w przeszłości główną świątynią zakonu joannitów. Dziś katedra zachwyca pełnym przepychu barokowym wnętrzem oraz jednym z najpopularniejszych dzieł, pochodzącego z Włoch malarza, Caravaggio, pt. "Ścięcie św. Jana".