Albania to kierunek turystyczny, który staje się coraz bardziej popularny. Nic w tym dziwnego, bowiem kraj ten czaruje niezwykłymi górskimi szczytami, pięknym wybrzeżem Morza Adriatyckiego oraz dziką naturą, wciąż jeszcze nieskażoną przez cywilizację.

Każda pora roku jest dobra na wakacje w Albanii, bowiem znajduje się ona w klimacie łagodnym, który jest charakterystyczny dla krajów śródziemnomorskich. Aż 300 dni w roku świeci tu słońce, a na wybrzeżu nawet w zimie temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w lipcu, jednakże wtedy też w kraju tym należy spodziewać się tłumów, a temperatury sięgają tu powyżej 40 stopni. Najlepszym wyborem będzie więc odwiedzenie Albanii pod koniec lata lub z początkiem jesienie.

Do poruszania się po kraju warto wybrać autobus, bowiem jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Kolej łączy jedynie większe miasta. Można także skorzystać z prywatnych busów, które kursują pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Poruszanie się samochodem po Albanii to raczej kiepski pomysł, bowiem drogi są tu naprawdę w kiepskim stanie, słabo oznakowane, a kierowcy jeżdżą niebezpiecznie stanowiąc zagrożenie.

Wybierając się na wakacje do Albanii przede wszystkim koniecznie trzeba zobaczyć Kruję. Miasto to jest perełką pełną zabytków, starą i piękną aglomeracją, o której wspominano już w kronikach z 879 roku. Kruja stała się symbolem albańskiego oporu przeciwko najeźdźcom, a jej najważniejszą atrakcją jest zamek. Wewnątrz jego murów można zobaczyć muzeum etnograficzne oraz muzeum Skanderberga.

Pięknym miastem jest także Berat, które bywa nazywane „Miastem Tysiąca Okien”. Nazwa ta nie jest przypadkowa, bowiem można tu podziwiać duże okiennice, które wbudowane zostały w ściany domów. Główną atrakcją miasta jest zamek na wzgórzu, a poza tym czaruje ono swoim starożytnym urokiem.

Na turystów czeka także niezwykle interesujący Butrint, będący kiedyś miastem greckim. Nie jest trudno się tego domyślić, bowiem do głównych atrakcji tego miasta zalicza się chociażby grecki amfiteatr, który może pomieścić aż 1500 widzów, łaźnia czy też grecka świątynia.

Jednym z największych i zarazem najstarszych miast portowych Albanii jest Vlora. Przyciąga ona turystów z całego świata przepięknym wybrzeżem, licznymi gajami oliwnymi oraz zachwycającymi ogrodami. To taj dla plażowiczów, pełen restauracji i luksusowych hoteli.

Pięknym miastem jest także Saranda, która kiedyś była grodem jednej z rodzin szlacheckich. Obecnie można tu podziwiać kościół zbudowany w stylu romańskim oraz piękny książęcy pałac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *